Druskų nuosėdos ant klinkerio paviršių ir kaip jų išvengti
Druskų atsiradimas klinkerio paviršiuje yra dažna problema tiek investuotojams, tiek rangovams, pastarieji dažnai nesugeba tiksliai paaiškinti investuotojui jų atsiradimo priežasties. Kartais kyla net konfliktų, kai investuotojas neturi pakankamai žinių apie atsiradimo priežastį ir kaip elgtis su atsiradusiomis druskų nuosėdomis.
Kodėl ant klinkerio atsiranda baltos nuosėdos?
Visų pirma turite žinoti, kad druskų susidarymas yra natūralus reiškinys ir pasitaiko praktiškai kiekvienoje sienoje, tačiau klinkerio atveju jos yra labiausiai matomos. Laikui bėgant druskos gali pranykti savaime.
Taip pat turėtumėte prisiminti, kad net ir dideli druskų kiekiai neturi įtakos sienų ir klinkerio plytų kokybei ir ilgaamžiškumui. Jos veikia tik paviršių estetiką. Pagrindinė baltų nuosėdų atsiradimo priežastis yra drėgmė, krituliai, neteisingas mišinio naudojimas, bei mišiniuose susidarančios druskos, statybos taisyklių nesilaikymas.
Deja, dažniausiai negalime visiškai pašalinti nė vieno iš šių veiksnių. Drėgmė yra susijusi tiek su konstrukcijų drėgme susidarančia statybos metu, tiek ir eksploatuojant pastatą – pvz. krituliais, sniegu ir kt. Tačiau galime ženkliai apriboti drėgmės kiekį tenkantį paviršiui. Pirmiausia visuomet reikėtų naudoti pastolių uždengimus atliekant darbus, kurie ženkliai apsaugo nuo kritulių ir stipraus įmirkio. Nevykdykite pastato šiltinimo ir vidaus apdailos darbų tuo pačiu metu. Pastatus rekomenduojama šiltinti praėjus ne mažiau 2 savaitėms po tinkavimo ir betonavimo darbų pabaigos.
Savo ruožtu svarbiausias druskų šaltinis taip pat yra cementas, kuris yra nepakeičiamas mūro skiedinio komponentas. HUFGARD OPTOLITH siekia riboti cemento kiekį ir naudoja specialius priedus mūro, rievėjimo mišiniuose bei plytelių klijuose, kurie ženkliai sumažina nuosėdų atsiradimo reiškinį, pvz. vulkaninę uolieną vadinama trasu. Tačiau net naudojant tinkamus mišinius būtina apsaugoti paviršius nuo kritulių (tiek darbo metu tiek ir prieš darbų pradžia), bei ypatingai svarbu naudoti tinkamą vandens kiekį mišinių paruošimui.
Mišinių džiuvimo metu, vyksta cheminės cemento ir vandens reakcijos, kurių metu susidaro kalcio hidroksidas sudarantis iki 25–27% paruošto skiedinio. Šis junginys kapiliarai patenka į išorinį sienos paviršių, kur jis reaguoja su ore esančiu anglies dioksidu. Šios reakcijos metu susidaro kalcio karbonatas kurį mes įpratę vadinti “druskomis”. Šiam efektui sumažinti kartu su mišiniais (ypač esant nepalankioms oro sąlygoms) rekomenduojame naudoti specialų džiuvimą greitinantį priedą JURGA FASTPROOF.
Dėl ilgesnio drėgmės ir anglies dioksido poveikio šis junginys palaipsniui virsta kalcio bikarbonatu, gerai tirpstančiu vandenyje. Tai reiškia, kad pasirodžius nuosėdoms, laikui bėgant (maždaug per 2-3 metus) jos pradės nykti nuo sienos paviršiaus, plaunant lietaus vandeniui. Tačiau jei laukti savaiminio druskų išnykimo nenorite rekomenduojame naudoti JURGA CLEANER BR valiklį, kurio pagalba druskas pašalinsite greitai ir nepažeisdami klinkerio bei mišinių, nes valymui naudojamos aktyvūs priedai pagreitinantis natūralius procesus, o ne druskos rūgštis.
Atlikus klinkerio valymą rekomenduojame klinkerio paviršius impregnuoti specialiai klinkeriui skirtais JURGA impregnantais apsaugančias ne tik nuo drėgmės patekimo, bet ir nuo nešvarumų, pelėsio ir kerpių. JURGA impregnantai su specialiais aliejais PROTECT OIL ir MOKRY KLINKIER papildomai paryškina klinkerio ir rievėjimo mišinio spalvą. Šie impregnantai neretai tampa vieninteliu „išsigelbėjimu“ jei siūlės buvo neteisingai rievėtos arba pažeistos plaunant rūgštimis, nes sugeba sugrąžinti pradinę mišinio spalvą be būtinybės rievėti siūles iš naujo.